RAJD ROWEROWY NA GÓRĘ ŚW. ANNY

Rajd rowerowy realizowany w ramach projektu ,,Dwa zamiast cztery: Opolskie na rowery” odbył się 2 października 2019 r. Udział w nim wzięło 24 uczniów z klas VII-VIII Szkoły Podstawowej w Brożcu, nad którymi opiekę sprawowało czterech nauczycieli tejże szkoły. Uczestnicy rajdu pokonali 19-kilometrową trasę, wiodącą przez Żużelę, Stradunię, Mechnicę, Zdzieszowice, Górę Św. Anny.

Zanim jednak rowerzyści wyruszyli w drogę, odwiedzili ważne miejsce związane z miejscowością, a mianowicie: Kościół Parafialny pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Brożcu. To tu swego czasu gościł były papież Benedykt XVI, wówczas jeszcze kardynał, to również tutaj rozpoczynał swoją posługę kapłańską najbardziej znany brożczanin - biskup Alfons Nossol.
Po tak uduchowionym początku nastąpiła ostatnia odprawa, podczas której uczestnicy otrzymali kaski i kamizelki odblaskowe oraz wszystkie potrzebne informacje na temat rajdu. Trasa została podzielona na trzy etapy. Pierwszy z nich - pięciokilometrowy odcinek z Brożca przez Żużelę do dorzecza starej Odry – uczestnicy pokonali w 40 minut. Na trasie znajdowały się różne atrakcje, wśród których warto wymienić rodzinny dom biskupa Alfonsa Nossola i urokliwe przydrożne kapliczki, jakich wiele jest w okolicy. Po łagodnym zjeździe szosą rowerzyści dotarli do Żużeli, parafialnej wioski, która znajduje się w gminie Krapkowice (to ewenement). Żużela, wzmiankowana wcześniej niż Brożec, odgrywała kiedyś ważniejszą rolę niż okoliczne wioski. Od początku należała do Cystersów. Funkcjonowała tu także szkoła, która obecnie już nie istnieje. Dzisiaj znajdują się tutaj: remiza strażacka, świetlica wiejska oraz przedszkole i sklep. Największą atrakcją Żużeli jest park, w którym odbywają się różne uroczystości. Najważniejszym wydarzeniem są obchody święta patrona wsi św. Urbana, na które przybywają tłumy z całej okolicy.
Z Żużeli trasa rajdu poprowadziła uczestników polnymi ścieżkami do dorzecza starej Odry. Tu zatrzymali się na pierwszy odpoczynek. To był bardzo malowniczy odcinek rajdu, wiodący przez łęgowe lasy, wśród stawów i wzdłuż rzeki. Użytek ekologiczny Starej Odry znajduje się w północnej części wsi Stradunia. W jego obrębie występuje rozwinięta sieć lokalnych zagłębień w formie starorzeczy, które przyciągają nie tylko wędkarzy.
Po krótkim odpoczynku pokrzepieni rowerzyści ochoczo wsiedli na rowery i pomknęli w kierunku Mechnicy i dalej w stronę promu na Odrze. Tu właśnie, w nadodrzańskiej części Zdzieszowic nazywanej Solownią, istniał niegdyś port, w którym przeładowywano transportowaną rzeką sól. Od 160 lat działa tutaj prom. Dawniej dzięki przywilejowi nadanemu przez pana okolicznych ziem, hrabiego von Gaschin, przeprawę prowadziła rodzina Gachów. Nazywano ich „hrabiami Górnej Odry”. Chociaż promu nie obsługują już Gachowie, nadal funkcjonuje i stanowi nie lada atrakcję. Zdzieszowicką przeprawę obsługuje jeden z ostatnich w naszej części Europy prom o napędzie ręcznym! Warto zobaczyć, jak krypa załadowana pojazdami jest sprytnie przepychana przez przewoźnika za pomocą drewnianego chwytaka, zahaczanego o linę rozpiętą między brzegami rzeki. Czasami pomagają w tym pasażerowie. Jednostka o nazwie "Józef" została zbudowana w 1987 r. w stoczni w Koźlu. W takim miejscu trzeba się było zatrzymać. Tu miał miejsce drugi przystanek.

Po przeprawie przez Odrę uczestnicy przystanęli przy pomniku ofiar Powodzi Tysiąclecia z 1997 r. Na płycie wyryte są nazwiska 8 osób, które zginęły wówczas w województwie opolskim.
Następnie ruszyli w kolejny, ostatni odcinek drogi, czyli ze Zdzieszowic – na Górę św. Anny. Przed cyklistami pojawiło się prawdziwe wyzwanie, bowiem ten etap to najtrudniejsza część trasy, stromy podjazd na Górę św. Anny. Wspinanie się na Annaberg zajęło rowerzystom godzinę, wszyscy jednak z satysfakcją mogli stwierdzić, że wyzwaniu sprostali, choć nie było łatwo.
Na górze uczestnicy rajdu spotkali się z panią przewodnik, która oprowadziła ich po terenie Parku Krajobrazowego Góra św. Anny, po wiosce Góra Świętej Anny. Tu cykliści zobaczyli Pomnik Czynu Powstańczego, bazylikę św. Anny, Dom Pielgrzyma, kapliczki kalwaryjskie, grotę lurdzką, kamieniołom i błonia, na których w 1983 roku mszę odprawił ówczesny papież, dziś św. Jan Paweł II. Dowiedzieli się, że rocznie Górę św. Anny odwiedza około 300 tys. turystów i pielgrzymów.
Po tak wyczerpującej drodze nadszedł czas na posiłek. Mimo niesprzyjającej pogody (padający deszcz ) wszyscy uczestnicy rajdu mieli świetne humory i po krótkim odpoczynku, ruszyli w drogę powrotną. Około godziny 17 peleton składający się dwóch rowerowych kolumn przybył do szkoły. Wszyscy szczęśliwie dojechali na miejsce i już się zapisali na wiosenne spotkanie na kółkach ,, dwóch, nie czterech ‘’To była bardzo udana imprezaJ.