Festiwal podsumowujący realizację projektu FSNT

„ZOBACZ – DOTKNIJ – SPRAWDŹ – ZROZUM”

28 grudnia 2015r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej W Brożcu wzięli udział w Festiwalu  podsumowujący realizację projektu „Fascynujący Świat Nauki i Technologii”, który odbył się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.  W ramach Festiwalu zaproszonym uczniom i ich opiekunom zaprezentowano wiele pokazów dydaktycznych z różnych dziedzin: jak zachowują się balony nadmuchiwane przez dzieci w ciekłym azocie (-1960C),  co dzieje się z ciałami plastycznymi oraz kwiatami i owocami w ciekłym azocie. Widzieliśmy również wulkany z ciekłego azotu.

W pokazach „GORĄCA CHEMIA” zachęcano uczniów do poznania tej dziedziny nauki przez efektowne doświadczenia, kolorowe mieszaniny pirotechniczne, samoistne zapłony mieszanin substancji chemicznych.   W dziedzinie „PEŁNA PRÓŻNIA” – były pokazy z użyciem pompy, klosza  i worka próżniowego pokazujące zachowanie ciał stałych, gazów i cieczy  w warunkach obniżonego ciśnienia atmosferycznego. Uczniowie zobaczyli jak zachowują się balony o niskiej zawartości powietrza w kloszu z którego wypompowano powietrze, zagotowanie wody w temperaturze otoczenia  w próżni, rozchodzenie się dźwięku w próżni, pokaz pakowania próżniowego rzeczy osobistych. Były także doświadczenia z wykorzystaniem światła, dźwięku oraz pokazy z użyciem urządzeń multimedialnych. Uczniowie podziwiali również występy zespołu tanecznego.

Na zakończenie Festiwalu odbył się zapierający dech w piersiach spektakl światła laserowego i dźwięku.

Uczniowie  mieli zapewniony posiłek w postaci drugiego śniadania  i obiadu, transport ze szkoły na miejsce Festiwalu i z powrotem. Wszyscy uczestniczy otrzymali także prezenty. Były to czapeczki, latarki (tzw. czołówki), książki „Świat wokół nas” i plakaty   Wycieczka była czasem niezapomnianych wrażeń, fantastycznej zabaw  i atrakcji z dziedziny nauki i techniki