100-lecie szkoły

W dniach 4- 6 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej w Brożcu świętowano niecodzienny jubileusz - 100-lecie szkoły. W piątek odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Pedagogicznej. Uczestniczyło w nim 35 byłych i obecnych nauczycieli oraz dyrektorów tutejszej szkoły. Spotkanie to było wspaniałą okazją do wspomnień i wymiany doświadczeń.

W sobotę obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Brożcu. Mszy przewodniczył najzacniejszy brożczanin i jednocześnie absolwent szkoły - arcybiskup Alfons Nossol. Asystowali również byli uczniowie tejże szkoły, a mianowicie ks. Alfred Kolbe, ks. Gerhard Sobota, o. Fabian Gerard Kaltbach, ks. Antoni Kaltbach oraz ks. proboszcz Henryk Wollny i ks. Henryk Kałuża. Po Mszy św. goście udali się pod krzyż budowniczego i pierwszego kierownika szkoły - Józefa Kopki gdzie nastąpiło poświęcenie i złożenie kwiatów. Kolejnym punktem był uroczysty przemarsz na plac szkolny gdzie miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 100-lecie budynku szkoły. Dokonali tego arcybiskup Alfons Nossol, Wójt Gminy Walce Bernard Kubata i dyrektor PSP w Brożcu Zenon Jędrzejczyk. Uroczystości towarzyszyła Orkiestra OSP Kromołów pod dyrekcją M. Śmiecha.

Po tej podniosłej chwili goście udali się do sali gimnastycznej, gdzie dyrektor szkoły Zenon Jędrzejczyk oraz przewodniczący SU Piotr Herud przywitali wszystkich przybyłych. Wśród zaproszonych byli m.in.: Arcybiskup Alfons Nossol, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Ryszard Donitza, Starosta Powiatu Krapkowickiego Albert Macha, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Opolu Jolanta Jaworek, Dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych Urzędu Marszałkowskiego Karina Bedrunka, Z-ca prezesa Zarządu WFOŚ i GW w Opolu Arnold Donitza, Burmistrz Bergu Helmut Himmler, Wójt Gminy Walce Bernard Kubata, Z-ca Wójta Gminy Helena Kochan, były Wójt Gminy Walce Piotr Miczka, radni Rady Gminy z Przewodniczącym Piotrem Nossolem, radny Rady Powiatu Jerzy Mikus, Dyrektor GZO w Walcach Bernard Gałeczka, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy Walce, Prezes BS w Krapkowicach Teodor Pandel, zaproszeni sponsorzy oraz absolwenci szkoły wśród których znalazły się Helena Rogosch (córka byłego kierownika szkoły w Brożcu p. Rohowskiego) i Maria Miczka (córka byłego nauczyciela p. Mittmanna).

Wykład inauguracyjny wygłosił Arcybiskup Alfons Nossol. Wspomniał o historii szkoły na przestrzeni lat, o wielu ważnych wydarzeniach i osobach z nią związanych, również o tym, że to właśnie w jej murach wszystko się zaczęło, to tu uczył się, jak kochać naukę. Ksiądz arcybiskup wyznał, że ma do tej szkoły do dzisiaj ogromny sentyment. Po wystąpieniu arcybiskupa nastąpiły przemówienia zaproszonych gości. Uroczystość uświetnił występ Brosci chorus pod dyrekcją Ewy Magosz i zespołu smyczkowego z PSM w Krapkowicach pod kierunkiem St. Stankiewicza oraz zespołu Przecinek i formacji tańca towarzyskiego.

Zaproszonym gościom oraz sponsorom wręczono pakiet pamiątkowy, na który składała się m. in. książka wydana z tej okazji.

Po części oficjalnej goście mieli możliwość zwiedzania szkoły i obejrzenia specjalnie przygotowanej klasy z dawnych lat, prezentację multimedialną poświęconą historii szkoły oraz galerię starych fotografii przedstawiających wszystkie roczniki absolwentów szkoły od 1939 roku, na których każdy mógł odnaleźć siebie lub swoich kolegów sprzed lat. Jedna z tablic została poświęcona 97- letniemu Leonardowi Suchanowi. Jest to najstarszy absolwent szkoły, który mieszka obecnie w Niemczech. Autorką wystawy była Renata Suchan.

Kolejną częścią dnia była wspaniała część artystyczna, która odbyła się w namiocie. Cały program przygotowali absolwenci i uczniowie szkoły. Zaprezentowały się m.in. zespoły taneczne Awaria i Przecinek, które od wielu lat są dumą szkoły. Kolejnym punktem programu był Bal pokoleń. Do tańca przygrywał zespół Mikron. Bal był bardzo udany, trwał do późnych godzin nocnych.

W niedzielne popołudnie odbyło się nabożeństwo dziękczynne, po którym o godz. 15.00 rozpoczęto kolejną część artystyczną imprezy. Tym razem wystąpiły przedszkolaki, uczniowie z Brożca oraz zespoły Alex Band, Dorota i Zygfryd Jasikowie i DJ Romus. Obchody zakończono dyskoteką. Ważnym wydarzeniem było wspólne zdjęcie absolwentów oraz obecnych uczniów naszej szkoły.

W uroczystościach 100-lecia PSP w Brożcu uczestniczyło ponad 1000 osób. Przyjechało wielu absolwentów z różnych części Polski i z zagranicy. Organizatorzy przygotowali 3-dniowe obchody bardzo starannie. Goście czuli się w Brożcu bardzo dobrze, mieli okazję spotkać swoich nauczycieli i kolegów szkolnych. Wiele znajomości ożyło na nowo. Wiele było wzruszeń i wspomnień. W celebrowaniu tegoż spotkania na pewno dopomogła specjalnie przygotowana przez dyrektora Zenona Jędrzejczyka i państwa Elżbietę i Piotra Miczków książka „Nasza szkoła wczoraj i dziś”. Z pewnością miłe wspomnienia towarzyszyć będą wszystkim, którzy włączyli się w obchody tegoż święta radości i wspomnień …

Podziękowanie 

Serdecznie dziękujemy Państwu Zygfrydowi i Dorocie Jasikom za ufundowanie pamiątkowego krzyża oraz tablicy na budynku szkoły, Brygidzie i Henrykowi Szkudlarkom za udostępnienie terenu za szkołą na uroczystości 100- lecia PSP w Brożcu oraz wszystkim darczyńcom. 

Organizatorzy

Darczyńcy, którzy przyczynili się między innymi do zorganizowania naszej uroczystości:

Pandel Teodor - Prezes Banku Spółdzielczego w Krapkowicach

Michali Józef - Prezes Terracon -Pol.

Siwon Marian - Prezes BIS Multiserwis w Krapkowicach

Tyszka Andrzej - Prezes Zarządu Diamant

Bednarski Tomasz - Diamant Stradunia

Maicher Ginter - Dyrektor B+K w Walcach

Dorota i Zygfryd Jasik

Brygida i Henryk Szkudlarek

Alex Kornelia i Rudolf

Borek Iwona

Czerwionka Mariusz MARWAL

Donitza Renata i Jan

Gawlica Magdalena i Rafał

Gil Zenon drukarnia SADY

Heczko Renata i Marek- piekarnia Walce

Hoppe Roman

Jednoróg Teresa i Zbigniew

Kern Irena i Teodor

Kostka Marcin

Kowalska Edyta

Kozłowski Lech

Kurpiela Zygfryd

Lipka Bernard

Magosz Andrzej

Magosz Maria i Franciszek

Mazur Magdalena i Franciszek

Michler Marek

Morawiec Marcin

Nossol Paweł– Koło TSKN Brożec

Pelka Piotr

Pyka Urszula i Piotr

Suchan Krzysztof

Triebler Piotr

Wyschka Adrian

Ziegler Ernest

Zgoda Leonard

Związek Kobiet Śląskich – Brożec

ADORNO Krapkowice